وضعیت پرستاری در سال 97 نگران کننده است، دغدغه های پرستاران

به گزارش مجله سایه، به گزارش خبرنگاران، محمد شریفی مقدم در نشست خبری پایان سال با اصحاب رسانه، درباره آسیب های وارد شده به پرستاران در سال جاری، گفت: جامعه پرستاری بار اصلی نظام سلامت را بر دوش می کشد و در صف اول پاسخ گویی به مراجعین قرار دارند و در نتیجه در معرض خطرات مختلف نیز قرار دارند. خطرات ناشی از شغل پرستاران را تهدید می کند. خطراتی مثل بیماری های اسکلتی و عضلانی و مسائل ناشی از شیمی درمانی و بحث ضرب و شتم که در حال حاضر متاسفانه رو به افزایش است.

وضعیت پرستاری در سال 97 نگران کننده است، دغدغه های پرستاران

وی با عنوان این مطلب که در سال 96، 28 پرستار مورد ضرب و شتم فیزیکی قرار گرفتند. فوت پرستاران حین انجام وظیفه نیز 15 مورد بود.

شریفی مقدم با بیان اینکه در دنیا روی نیروی انسانی پرستاری سرمایه گذاری می شود، اظهار کرد: در دنیا اعتقاد دارند که سرمایه گذاری روی نیروی انسانی باعث بازگشت سرمایه به نظام سلامت می شود، اما در ایران این اتفاق نمی افتد. باید به گوش کنندگان مجلس و دولت مردان برسد که در کشورهای دنیا، پرستاران در فرآیند تصمیم گیری و تصمیم سازی و سیاست گذاری و مدیریت و مشورت کاملا تاثیر و مشارکت دارند. نقش پرستاران در این فرآیند ثابت شده است. اولویت کشورهایی که نظام سلامت پیروز دارند، سلامت مردم است، اما در کشور ما اولویت اول کسب درآمد است که توسط جریان خاصی انجام می شود.

وی ادامه داد: امروز در دنیا سلامت یک جالش دنیای برای دولت هاست و حتی رییس سازمان بهداشت دنیای می گوید که پرستاران پاسخ گوی نیازهای سلامتی مردم در تمام طول زندگی هستند. در کشور ما در طرح پزشک خانواده اصلا به پرستاران توجه نشده است.

شریفی مقدم درباره نقش پرستاران در نظام سلامت کشور گفت: افزایش انتظارات از نظام سلامت نسبت به گذشته بیشتر شده و باید نظام سلامت نیز بسته به انتظارات مردم، سرمایه گذاری انجام بدهد و این سرمایه گذاری باید در حوزه ای باشد که مردم بیشترین خدمات را دریافت می کنند. رسیدن به اهداف و رفع نیازهای مردم در حوزه سلامت نیاز به یک نظام سلامت کارآمد دارد که در سطوح پیش گیری و درمان برنامه داشته باشد.

شریفی مقدم با بیان اینکه پرداخت ها در نظام سلامت باید مبتنی بر عدالت باشد، اظهار کرد: توجه چندانی به طرح پزشک خانواده نشده و پرستاران در این طرح حضور ندارند. در سطح بازتوانی نیز جامعه ما به سمت سالمندی پیش می رود و حدود 9.5 درصد جامعه سالمند هستند و در آینده بحران سالمندی خواهیم داشت. در حال حاضر 8 میلیون سالمند داریم که برای آن هیچ برنامه ای در نظام سلامت نداریم.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری اظهار کرد: بیشتر منابع نظام سلامت در کشور به سمت درمان است و در این حوزه نیز بیشتر منابع به سمت جریان خاصی سرازیر است. ذینفعان هم در وزارت بهداشت و هم در کمیسیون بهداشت مجلس حضور دارند. وقتی شخص تصمیم ساز در بحث درمان دست دارد، بحث تضاد منافع مطرح می شود و دیگر منافع مردم و نظام سلامت و حتی منافع ملی نیز اهمیت پیدا نمی کند و تحت تاثیر قرار می گیرد.

شریفی مقدم در ادامه این نشست خبری درباره حاشیه های استندآپ کمدی توهین به پرستاران، گفت: هم حدیث و هم روایت وجود دارد که ترویج برخی مسائل زشت را نباید انجام داد، اما این موضوع رسانه ای شد و موج احساسات جامعه پرستاری به سمت سازمان پرستاری آمد. در مراسمی که در دانشگاه شهید بهشتی و در جمع دانشجویان این دانشگاه انجام شد، بیشترین توهین به جامعه پرستاری صورت گرفت.

وی اضافه کرد: سازمان نظام پرستاری قصد نداشت این موضوع را رسانه ای کند، اما سازمان از طرف جامعه پرستاری هم از طریق مراجع قضایی و هم از طریق وزارت ارشاد به دنبال این موضوع است تا اجازه ندهیم هر شخصی مرزهای اخلاق را زیر پا بگذارد و هر حرفی را به زبان بیاورد.

شریفی مقدم درباره استخدام رانندگان در اورژانس و آموزش به این افراد برای فوریت های پزشکی گفت: مصاحبه ای از طرف آقای صابریان، رییس اورژانس تهران اجرا شده که گفتند رانندگانی را استخدام می کنیم که بعد فوریت پزشکی بخوانند. نیروهای اورژانس کشور هم زحمت کش هستند و هم متخصص و وقتی کسی بر بالین بیمار یا مصدوم حاضر می شود باید دانش این کار را داشته باشد.

وی با بیان اینکه ارائه خدمات اورژانس به مردم جزو خدمات تخصصی است که باید توسط متخصصین انجام شود، اظهار کرد: بهانه کمبود پرسنل دلیلی برای این نیست که هر فردی را برای این کار استفاده کنیم و نمی توان یک راننده را به عنوان پرسنل فوریت های پزشکی پذیرفت. با شناختی که نسبت به آقای کولیوند دارم و می بینیم که با ورودشان تحولات عظیمی در اورژانس ایجاد کردند، امیدوارم این موضوع را منتفی کنند. زیرا نیروهای فوریت های پزشکی در همین ایام عید نیز بسیار تلاش می کنند و متخصص هستند.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار درباره آموزش پرستاران و مهاجرات پرستاران به کشورهای دیگر گفت: سالانه بیش از 10 هزار نفر فارغ التحصیل پرستاری داریم و به جز تهران، در هیچ جای کشور کمبود پرستار نداریم و به میزان کافی پرستار برای جذب وجود دارد.

وی اضافه کرد: باید توجه کرد چرا پرستار به کبک کانادا می رود و باید دید که چه جذابیتی در کانادا وجود دارد. یکی از جذابیت ها بحث پرداخت و موضوع دیگر شیوه برخوردها است. نگاه نظام سلامت به مردم، نگاه مردمی نیست و وقتی بیمار به بخش خصوصی یا دولتی وارد می شود، به عنوان کالا دیده می شود. در این جهت به پرستار نیز به عنوان یک ابزار نگاه می شود.

شریفی مقدم اعلام نمود: مسئولین در سفرهای خارج از کشور شرایط نظام های سلامت در کشورهای دیگر را می بینند و نقش پرستاران را در بیمارستان ها و نظام های سلامت مشاهده می کنند. حتی برای بحث آموزش پرستاران نیز دیگران تصمیم می گیرند و ذینفعان بخش خصوصی به بحث آموزش پرستاری وارد شدند. تعداد پرستاران در کشور به میزان کافی است، اما دولت نمی تواند به خاطر کوچک کردن دولت، پرستاران را جذب کند.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری در سرانجام گفت: سال 97 را سال بسیار نگران کننده در حوزه پرستاری می دانم و اعتراضات پرستاران اصلا دور از ذهن نیست. در حال حاضر سازمان نظام پرستاری متهم به سازش کاری با وزارت بهداشت شده است. اگر در سه ماهه اول سال آینده اتفاق خاصی نیفتد، سال پرتنشی برای پرستاران و وزارت بهداشت خواهد بود.

وبلاگ خرید: وبلاگ خرید | این سیستم پیشرفته وبلاگدهی برای فروشگاه های اینترنتی است

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 1171

به "وضعیت پرستاری در سال 97 نگران کننده است، دغدغه های پرستاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضعیت پرستاری در سال 97 نگران کننده است، دغدغه های پرستاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید