هوش مصنوعی و تأثیرات بزرگی که بر دنیای ورزش خواهد داشت

به گزارش مجله سایه، ربطی به خواسته ما ندارد، بیشتر صنایع دیر یا زود تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار خواهند گرفت. شاید امروز فکر کنید حرفه من ربطی به هوش مصنوعی ندارد اما باور کنید یا نه این فناوری جایش را پیدا خواهد نمود. یکی از حوزه هایی که هوش مصنوعی به آن ورود نموده و هرروز اثرات بیشتری در آن می گذارد ورزش است. این فناوری توانسته است چیزهای زیادی را برای همواره تغییر دهد و تغییرات بیشتری هم در راه است. در ادامه به بخش هایی از ورزش که هرچه بیشتر در معرض تغییر با هوش مصنوعی هستند اشاره می کنیم:

هوش مصنوعی و تأثیرات بزرگی که بر دنیای ورزش خواهد داشت

قهرمانان ورزش: هوش مصنوعی به بالا بردن سطح عملکرد یاری خواهد نمود

هدف از ورزش قهرمانی بهبود بخشیدن عملکرد خود و رسیدن به عملکرد حداکثری است. اینجا همه چیز درباره افراد است و اگر افراد بتوانند یاریی دریافت نمایند که حتی چند درصد عملکرد حداکثری آن ها را جابه جا کند اتفاقات شگفت انگیزی خواهند افتاد.

هوش مصنوعی احتمالاً یاریی که قهرمانان احتیاج دارند را به آن ها خواهد رساند. چطور؟ برای مثال با حسگرها! حسگرها توانایی اندازه گیری همه چیز را دارند. آن ها از ضربان قلب تا ظرفیت ریه، حرکت عضلات، شرایط بدن و هر چیز دیگری که فکرش را بکنید ثبت می نمایند. هوش مصنوعی توانایی تجزیه وتحلیل این اطلاعات را دارد و می تواند با توجه به آن ها برترین راه چاره ها را برای ورزشکاران در سطوح مختلف ارائه کند. با یاری این فناوری می توانید برای تعداد زیادی از افراد برنامه اختصاصی غذا، تمرین، خواب و … داشته باشید.

طرفداران: اندازه تعامل باید افزایش پیدا کند

هوش مصنوعی تغییرات زیادی را در شرایط طرفداران ورزش و اندازه تعاملات آن ها با باشگاه ها و … ایجاد خواهد نمود. باشگاه ها و ورزشکاران به یاری این فناوری می توانند با تجزیه وتحلیل اطلاعات برترین محتوا را در اختیار طرفداران قرار دهند و آن ها را از طرفداران معمولی به طرفداران وفادار تبدیل نموده و حتی درآمدزایی نمایند. ازآنجایی که هوش مصنوعی قابلیت تجزیه وتحلیل میزان زیادی اطلاعات را دارد می تواند اطلاعات هر طرفدار، از رویدادهایی که در آن شرکت نموده تا مطالبی که به آن عکس العمل نشان داده را جمع آوری نموده و خدمات شخصی سازی شده ای برای هر طرفدار ایجاد کند. این فناوری در درون و بیرون ورزشگاه همراه طرفدار خواهد بود و کیفیت تجربه او را افزایش خواهد داد.

مربیگری دیگر مثل امروز نخواهد بود

مربیگری با هوش مصنوعی با مربیگری بدون هوش مصنوعی کاملاً متفاوت خواهد بود. مربی به یاری هوش مصنوعی و با به کارگیری بررسیورها خواهد توانست حجم زیادی اطلاعات درباره هر بازیکن داشته باشد و برترین راه ها را برای پیشرفت تک تک آن ها پیدا کند.

از بازیکنان تیم که بگذریم، هوش مصنوعی در تجزیه وتحلیل توانایی ها و تاکتیک های حریف هم عملکرد فوق العاده ای دارد. این فناوری قابلیت تحلیل چیزهایی را دارد که چشم انسان متوجه آن نخواهد شد. در حال حاضر تعداد کمی از مربیان رشته های مختلف در جهان دست به استفاده از این فناوری زده اند و نتایج جالبی گرفته اند. هوش مصنوعی یک دستیار عالی برای استعدادیابی هم خواهد بود و می تواند نکاتی را ببیند که یک دستیار انسان نخواهد توانست.

ورزشگاه ها و سالن های ورزشی تغییر خواهند کرد

سالن های ورزشی و ورزشگاه های آینده شباهتی به مکان های امروزی نخواهند داشت و قلعه های اطلاعات خواهند بود. با یاری هوش مصنوعی و فناوری تشخیص چهره، مدیریت جمعیت در ورزشگاه ها و بلیت فروشی به امری عادی تبدیل خواهد شد و هوش مصنوعی با بررسی و تجزیه وتحلیل رفتار هر تماشاگر و به یاری فناوری های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده برترین تجربه حضور در ورزشگاه را برای آن ها فراهم می نمایند. بعلاوه چت بات ها هم می توانند با دادن آمارهای مورد نظر هر تماشاگر یا پخش تصاویر هولوگرافیک از بازیکن موردعلاقه او … به جذابیت این تجربه بیفزایند.

تجهیزات ورزشی: لباس های هوشمند به بازار خواهند آمد

صنایع نساجی و تجهیزات ورزشی هم تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار خواهند گرفت. لباس ها و کفش های حاوی حسگر باعث خواهند شد معیارهای خاصی در طول فعالیت ورزشی قابل اندازه گیری باشند. این فرایند تقاضا محور خواهد بود و واضح است که ورزشکاران می خواهند برترین تکنولوژی های روز را برای رسیدن به برترین نتیجه در اختیار داشته باشند. از طرفی وقتی قهرمانان آغاز به استفاده از این لباس ها و گجت ها نمایند طرفداران آن ها هم به این سو کشیده خواهند شد.

بسیاری از شرکت های بزرگ تجهیزات ورزشی قدم در این راه گذاشته اند و کوشش می نمایند با فراوری محصولاتی که بتوانند حرکات ورزشکار را بررسی نمایند یا پوشیدنی هایی که حرکات او را بهبود ببخشند در راستا این نوآوری قدم بردارند.

داور: نقش داورها به کلی متحول خواهد شد

با حضور جدی هوش مصنوعی، داوری دیگر شباهتی به گذشته نخواهد داشت و بسیاری از تصمیم ها تغییر خواهند کرد. در حال حاضر با معرفی VAR یا دستیار ویدیویی داور، تغییر بزرگی در مسابقات فوتبال به وجود آمده و صحنه های آفساید، عبور توپ از خط دروازه، صحنه های مشکوک به پنالتی و … بهتر بررسی می شوند. این آغاز کار است، در ادامه هوش مصنوعی قادر به تصمیم گیری های بهتر و دقیق تر از انسان خواهد بود و جای تعجب ندارد که روزی داورهای رباتیک جای داورهای انسانی را بگیرند. البته داوری همچنان به انسان احتیاجمند خواهد بود زیرا هوش مصنوعی توانایی تحلیل برخی احساسات و رفتارهای انسانی را نخواهد داشت.

رسانه: محتوا دیگر شبیه سابق نخواهد بود

رسانه های ورزشی هم به زودی تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار خواهند گرفت. حتی ممکن است روزی مقالات ورزشی را هوش مصنوعی بنویسد. نکته بعدی محتوای تبلیغاتی ای است که در سالن یا ورزشگاه نشان داده می گردد هوش مصنوعی می تواند با بررسی سطح هیجان تماشاگران محتوای مناسب را برای آن ها انتخاب کند. بعلاوه می تواند تصمیم بگیرد کدام صحنه های بازی از کدام نمایشگرها مجدداً پخش شوند.

من و شما: زندگی ورزشی ما دیگر شبیه گذشته نخواهد بود

با خواندن مطالب بالا، حتماً متوجه تغییرات جدی ای که درراه هستند شده اید. بسیاری از این تغییرات می توانند کار را برای ما راحت تر نموده و تجربیات ما را بهتر نمایند هرچند افرادی هم هستند که همواره می خواهند به دوران خوش گذشته برگردند.

واقعیت این است که با توسعه این فناوری ها زندگی ورزشی من و شما هم تغییر خواهد نمود. لباس های مجهز به حسگر، مربی های مجازی کارآمد، واقعیت افزوده و … همه می توانند ورزش کردن برای من و شما را تغییر دهند. هوش مصنوعی می تواند برترین رژیم غذایی و حرکات ورزشی را در اختیار هرکدام ما بگذارد و کیفیت زندگی را ارتقا دهد. این دوست تازه امکانات بی شماری را در اختیار بشر خواهد گذاشت.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 9712

به "هوش مصنوعی و تأثیرات بزرگی که بر دنیای ورزش خواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی و تأثیرات بزرگی که بر دنیای ورزش خواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید