سومین ملاقات نزدیک فضاپیمای پارکر با خورشید

به گزارش مجله سایه، کاوشگر خورشیدی پارکر روز گذشته برای سومین بار به نزدیکی خورشید رسید تا به کاوش تک ستاره منظومه شمسی بپردازد.

سومین ملاقات نزدیک فضاپیمای پارکر با خورشید

فضاپیمای رکوردشکن پارکر که متعلق به ناسا است با هدف آنالیز جو بیرونی خورشید، یا همان تاج، طراحی شده است. دمای تاج خورشید به میلیون ها درجه سانتی گراد می رسد و از سطح خورشید بسیار داغ تر است. مسئله ای که سال هاست به یکی از معماهای بزرگ درباره خورشید تبدیل شده و هنوز تعیین نیست چه عاملی باعث دمای بسیار بالای تاج خورشید می گردد.

ناسا برای یاری به حل این مسئله ماموریت کاوشگر خورشیدی پارکر را طراحی و اجرا کرد. قرار است فضاپیمای پارکر تا سرانجام ماموریتش در سال 2025 24 بار از فاصله بسیار نزدیکی از خورشید عبور و تاج خورشید را لمس کند. کاوشگر خورشیدی پارکر تابستان سال گذشته به فضا پرتاب شد.

در دو ملاقات پیشین فضاپیمای پارکر با خورشید داده های جمع آوری شده با سرعتی بیش از انتظار دانشمندان به زمین رسید. به این ترتیب اکنون و در سومین دیدار نزدیک پارکر با خورشید تیم ماموریت قصد دارند تا داده های بیشتری را جمع آوری نمایند.

در سومین ملاقات پارکر با خورشید ابزارهای این فضاپیما به مدت 35 روز متوالی مشغول فعالیت خواهند بود. دانشمندان امیدوارند تا این داده ها به آن ها در حل رازهای خورشید و تاثیرات خورشید بر منظومه شمسی یاری کند.

کاوشگر خورشیدی پارکر در هر بار گردشش به دور خورشید به این ستاره نزدیک تر می گردد و به مرور فاصله فضاپیما از سطح خورشید کمتر خواهد شد.

پارکر پس از سومین ملاقات خود با خورشید مانوری مداری را در اطراف سیاره زهره انجام خواهد داد تا با یاری نیروی گرانش این سیاره به فاصله نزدیک تری از خورشید برسد. چهارمین دیدار پارکر و خورشید در 29 ژانویه سال 2020 انجام خواهد شد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از کاوشگر خورشیدی پارکر.

Credit: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 619

به "سومین ملاقات نزدیک فضاپیمای پارکر با خورشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سومین ملاقات نزدیک فضاپیمای پارکر با خورشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید