ذوق زدگی احمدشاه قاجار از پرواز اولین طیاره در آسمان تهران! ، عکس

به گزارش مجله سایه، همشهری آنلاین نوشت: نخستین پرواز انسان ها با هواپیما سال 1903 به وسیله برادران رایت بود، اما 10 سال طول کشید تا خلبانی لهستانی نخستین هواپیما را بر فراز آسمان ایران به پرواز درآورد اما ورودش ماجراهایی داشت که حتی احمدشاه قاجار را به محل فرود هواپیما کشاند.

ذوق زدگی احمدشاه قاجار از پرواز اولین طیاره در آسمان تهران! ، عکس

یکی از روزهای سرد زمستان (چهاردهم دی ماه 1292) و در زمان احمدشاه قاجار نخستین هواپیما در آسمان ایران به پرواز آمد. در آن دوران کوزمینسکی خلبان لهستانی اصل قطعات مجزای یک هواپیمای بلریو 11 را از روسیه و از طریق بندر انزلی از طریق خودرو به تهران آورد و پس از سرهم کردن آن، نخستین پرواز را بر فراز تهران به انجام داد. اما پرواز این هواپیما بدون حاشیه هم نبود. چون آن دوران در تهران فرودگاهی وجود نداشت و خلبان از روی ناچاری هواپیما را در میدان مشق فرود آورد.

عکس احمدشاه در روزنامه فرانسوی

ورود نخستین هواپیما یا طیاره به تعبیر آن روزی ها به آسمان ایران، آنقدر عجیب بود که احمدشاه قاجار را پس از شنیدن ماجرا وادار کرد تا از آن تماشا کند. بنابراین فردای آن روز شاه هیئتی از درباریان و خدمتگزاران لشکری و کشوری به محل فرود هواپیما رفته و با آن عکس یادگاری گرفت که در روزنامه ایلوستراسیون فرانسه هم منتشر شد.

پروازهای نمایشی بر فراز تهران

اما ماجرای هواپیما به همین جا ختم نشد با توجه به اینکه حین فرود کمی آسیب دیده بود، از طریق خودرو به محله قصر قجر (باغ موزه قصر فعلی) انتقال پیدا کرد و در آنجا از طریق تکنسین های ارتشی تعمیر شد. پس از تعمیر هواپیما، خلبان لهستانی از مردم پول می گرفت و برایشان پروازهای نمایشی انجام می داد. این ماجرا حتی در روزنامه ارشاد (از مطبوعات مشهور زمان قاجار) منتشر شد.

هواپیمایی که عاقبت خوشی نداشت

البته نخستین هواپیمایی که شاه قاجار با آن عکس گرفت، سرانجام خوشی نداشت و در یکی از همان پروازهای نمایشی از فراز تهران به سمت البرز سقوط کرد و بر اساس نوشته روزنامه ارشاد، چند روز بعد قطعات متلاشی شده هواپیما روی ارابه ای در کنار خیابان علاءالدوله (فردوسی) به سمت میدان توپخانه حمل شد.

21220

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1402 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 14962

به "ذوق زدگی احمدشاه قاجار از پرواز اولین طیاره در آسمان تهران! ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذوق زدگی احمدشاه قاجار از پرواز اولین طیاره در آسمان تهران! ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید