جراحی کاهش وزن موجب افزایش ریسک شکستگی استخوان ها می گردد؟

به گزارش مجله سایه، پژوهشگران می گویند افرادی که به وسیله جراحی وزن خود را کاهش می دهند با ریسک بالای شکستگی استخوان روبرو اند.

جراحی کاهش وزن موجب افزایش ریسک شکستگی استخوان ها می گردد؟

به گزارش مجله سایه به نقل از مهر، در مطالعه ای جدید، 2007 بیمار سوئدی مبتلا به چاقی که تحت درمان به وسیله یکی از شیوه های جراحی کاهش وزن قرار گرفته بودند با 2040 بیماری مقایسه شدند که تحت جراحی قرار نگرفته بودند.

سوفی آهلین، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه گوتنبرگ سوئد، در این باره گفت: نتایج نشان می دهد جراحی بای پس معده به منظور کاهش وزن بیش از سایر شیوه های جراحی کاهش وزن موجب افزایش ریسک بلندمدت شکستگی می گردد.

طبق گزارش محققان در طول میانگین 15 تا 18 سال پیگیری شرایط گروه های درمانی، بالاترین نرخ وقوع شکستگی استخوان در گروه جراحی بای پس معده مشاهده شد. این نرخ در این گروه 22.9 درصد بود در حالی که در گروه های درمانی با شیوه گاستروپلاستی با نوار عمودی، گروه درمانی به شیوه حلقه گذاری معده و گروه کنترل به ترتیب ریسک شکستگی استخوان 10.4، 10.7 و 9.3 درصد بود.

محققان دریافتند ریسک شکستگی استخوان در گروه جراحی بای پس معده 2.58 بار در مقایسه با گروه کنترل، 1.99 بار در مقایسه با گروه گاستروپلاستی با نوار عمودی و 2.15 بار در مقایسه با حلقه گذاری معده بالاتر است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 3174

به "جراحی کاهش وزن موجب افزایش ریسک شکستگی استخوان ها می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراحی کاهش وزن موجب افزایش ریسک شکستگی استخوان ها می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید