احداث مرکز اورژانس پشتیبان گیلان، بهره برداری از مجهزترین آزمایشگاه تشخیص پزشکی

به گزارش مجله سایه، خبرنگاران/گیلان رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از نهایی شدن احداث مرکز اورژانس 120 تخت خوابی پشتیبان گیلان در سایت لاکان اطلاع داد.

احداث مرکز اورژانس پشتیبان گیلان، بهره برداری از مجهزترین آزمایشگاه تشخیص پزشکی

دکتر ارسلان سالاری امروز در جمع مجله سایه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه تجهیز و توسعه زیرساخت های درمانی استان گیلان، اظهار کرد: با شیوع ویروس کرونا و افزایش مراجعات به مراکز درمانی گیلان زیرساخت های موجود پاسخگویی نیازها نبود.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط تقویت و توسعه و تجهیز حوزه بهداشت و درمان در دستور کار نهاده شد، اضافه کرد: در این جهت وزارت بهداشت و درمان و سازمان برنامه و بودجه حمایت های بسیاری انجام دادند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه با اشاره به اینکه این استان در بسیاری از بخش های درمانی و بهداشتی دچار عقب افتادگی هایی بود، گفت: خوشبختانه با پیگیری و حمایت ها صورت گرفته اقدامات خوبی در این حوزه صورت گرفته است.

وی با اشاره به افزایش شاخص های بهداشتی استان گیلان در دو ماه گذشته، توضیح داد: در این مدت شاهد رشد قابل توجه در بخش های تخت های ICU، اتوکلاو پلاسما، رومیزی و بیمارستانی، اکسیژن ساز و تجهیز مراکز بیمارستانی به لنژری شاهد بوده ایم.

سالاری به اضافه شدن مرکز تحت نظر اورژانس کرونا به بخش درمان گیلان اشاره نمود و ادامه داد: این مرکز در زمینی به مساحت 2000 مترمربع در سایت لاکان در حال آماده سازی است و ظرفیت 120 تخت درمانی پشتیبان را دارد.

وی با اشاره به محروم بودن استان گیلان در این زمینه، گفت: با راه اندازی این مرکز می توانیم در زمان های بحرانی از آن به عنوان یک مرکز پشتیبان بهره مند شویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه برای این استان سه مرکز تحت عنوان اورژانس پشتیبان در سایت های جداگانه در نظر گرفته شده است، ادامه داد: یکی از این مراکز در سایت لاکان در حال احداث و بهره برداری است و تمامی فضاهای پشتیبان اورژانس را دارد.

سالاری با اشاره به اینکه آشیانه اورژانس هوایی نیز برای این مرکز پیش بینی شده است، اضافه کرد: انتظار داریم این سایت با سرعت پیشرفت کنونی تا نیمه نخست خردادماه سال جاری به بهره برداری برسد.

بهره برداری از مجهزترین آزمایشگاه تشخیص پزشکی در بیمارستان رازی رشت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز، در جهت توسعه مراکز بیمارستانی به تجهیزات امحا زباله، اکسیژن ساز، لنژری، انواع اتوکلاو، دیزل ژنراتور و یا ACT اقدامات ارزشمند و قابل توجهی صورت گرفته است.

وی با تقدیر از حسن توجه مقام عالی وزارت و سازمان برنامه و بودجه برای جبران عقب ماندگی های درمانی گیلان پس از شیوع کرونا، اضافه کرد: بحران کرونا موجب شد تا توجه مسئولان کشوری به توسعه زیرساخت های درمانی استان برای جبران عقب ماندگی های گیلان در مباحث بهداشت و درمان و برطرف بخشی از کمبودهای موجود، بیشتر گردد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به کمبود فضای آزمایشگاه بیمارستان رازی، تجهیزات تشخیصی ناکافی و عدم کفاف ارایه خدمات به مردم، گفت: در حال حاضر فضای آزمایشگاهی بیمارستان رازی کمتر از 200 مترمربع است و اقدامات تشخیصی و آزمایشگاهی را برای کادر آزمایشگاه و خدمات بگیران سخت نموده است.

سالاری با بیان اینکه بر اساس چارت سازمانی، بیمارستان رازی باید دارای حداقل فضای آزمایشگاهی 600 مترمربع باشد، اضافه کرد: در حال حاضر آزمایشگاه بیمارستان رازی در فضایی 400 مترمربعی در دست احداث و نهایی شده است. برای احداث فضای آزمایشگاهی بیمارستان رازی که به صورت سازه های سبک در حال احداث است، حدود یک میلیارد و 800 میلیون تومان هزینه شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، احداث آزمایشگاه در این مرکز را یکی از اقدامات موثر دانشگاه در دوران بحران کرونا برشمرد و توضیح داد: در صورت بهره برداری از این فضا، آزمایشگاه بیمارستان رازی به عنوان آزمایشگاه مرکزی استان تلقی خواهد شد. این آزمایشگاه به لحاظ مساحت و پیش بینی تجهیزات آزمایشگاهی یکی از مجهزترین و عظیم ترین مراکز آزمایشگاهی استان خواهد بود که به مردم، خدمات سریع، به موقع و به هنگام ارایه خواهد داد و اقدامات درمانی را تسریع می نماید.

سالاری با بیان اینکه بسیاری از بخش های فیزیکی آزمایشگاه رازی نهایی شده و بعضاً در انتظار تجهیز است، گفت: با کوشش های صورت گرفته و سرعت پیشرفت فیزیکی طرح توسعه آزمایشگاه، در کوشش هستیم این مرکز را تا نیمه نخست اردیبهشت، افتتاح و به بهره برداری برسانیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 10 خرداد 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 3503

به "احداث مرکز اورژانس پشتیبان گیلان، بهره برداری از مجهزترین آزمایشگاه تشخیص پزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احداث مرکز اورژانس پشتیبان گیلان، بهره برداری از مجهزترین آزمایشگاه تشخیص پزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید