آیا آشتی کردن با فامیل قبل از سفر حج ضروری است؟

به گزارش مجله سایه، آشتی کردن با فامیل قبل از رفتن به سفر حج واجب نیست اما کار پسندیده ای است و آشتی نکردن با فامیل قبل از رفتن به حج کدورت ها را زیاد می نماید.

آیا آشتی کردن با فامیل قبل از سفر حج ضروری است؟

از سفر با قیمت تور پاتایا 99 لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

آشتی نکردن با فامیل برای رفتن به حج، باعث بطلان حج نمی گردد اما مسلما کار پسندیده ای است و به کسب فیض معنوی از این سفر یاری خواهد نمود.

قبل از سفر حج با فامیل آشتی کنید

اگر فردی قصد رفتن به حج را داشته باشد اما با کسی قهر باشد و حاضر نگردد که با او آشتی کند. این تصمیم به قبول یا باطل شدن حج او ارتباط پیدا نخواهد نمود. اما باید در نظر داشت که با توجه به تاکید فراوان اسلام به صله رحم و آشتی بین برادران مومن و نیز توجه به این که یه چه سفری خواهید رفت یاری می نماید که از برادران خود در گذرید و با آن ها آشتی کنید.

فرق بین حج واجب و عمره چیست؟

یادتان نرود که شما رنج سفر را به جان می خرید تا از درگاه خدا تقاضای بخشش داشته باشید پس خودتان نیز در بخشش دیگران پیشدستی کنید تا خدا هم شما را ببخشد. حتی ممکن است گذر زمان طرف دیگر قهر را هم مترصد آشتی نموده باشد و سبقت شما در این امر باعث هر چه گرم تر شدن رفاقت میان تان خواهد شد.

این نکته را هم بدانید که رضایت دیگران خصوصاً پدر و مادر و نزدیکان در فیض هر چه بیشتر از حرمین شریفین و انقلاب روحی و به دست آوردن حالات روحانی و تضرع و زاری در اماکن مقدسه و همه مکانها بسیار مؤثر است و تاثیر انکارناپذیری دارد.

مقدمات سفر حج

کسی که اراده حج دارد چند نکته را باید به دقت در نظر داشته باشد:

  • نیت

قدری تأمل در نیت خود کنید. هوای نفس را کنار بگذارید و ببیند هدف تان از این سفر امتثال امر الهی و رسیدن به ثواب و فرار از عقاب اوست یا نه.

  • توبه

توبه حقیقی یعنی توبه ای که تمام مقدمات در آن رعایت گردد؛ از قبیل رد حقوق، چه مالیه مانند خمس و رد مظالم و کفارات، یا غیر مالیه مانند غیبت و اذیت و هتک عرض و سایر جنایات بر غیر که ضروری است از صاحبانش حلالیت بخواهد. اگر با کسی قهر است پیش قدم شده و آشتی کند.

  • نداشتن مشغله قلبی

اگر بتواند با کسانی همسفر و همراه گردد که بودن با آنان یاد حق را در قلب تقویت کند یا اگر خدای ناخواسته دچار غفلت شد آنان به داد او برسند.

نیابت در حج چه شرایطی دارد؟

  • انفاق در سفر حج

تا جایی که ممکن است از مال خالص و حلال و طیب در این سفر انفاق دهد؛ زیرا که انفاق در راه حج انفاق در راه خداست.

  • پایبندی به حسنات اخلاقی

در مقام تواضع و فروتنی نسبت به رفیق و حمله دار و سایر مردم باشد و از لغو و فحش و درشت گویی و ناملایم در حذر باشد.

  • پرهیز از اسباب تجمل و تکبر

شکسته دل و غبار آلود رو به حریم حضرت الله برود.

منبع: ستاره
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 5813

به "آیا آشتی کردن با فامیل قبل از سفر حج ضروری است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا آشتی کردن با فامیل قبل از سفر حج ضروری است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید