آموزش کامل برترین روش شستن انژکتور

به گزارش مجله سایه، انژکتورهای سوخت پمپ های کوچکی هستند که بنزین را به موتور خودروی شما تزریق می نمایند. برای اینکه وسیله نقلیه شما به خوبی کار کند شستن انژکتور سوخت، کاری است که باید به طور منظم به وسیله افراد حرفه ای یا صاحب خودرو انجام گردد.

آموزش کامل برترین روش شستن انژکتور

گرفتگی انژکتورهای سوخت می تواند عواقب ناخوشایندی برای خودروی شما داشته باشد. کاهش مسافت پیموده شده و قدرت ضعیف موتور همگی مشکلاتی هستند که نباید نادیده بگیرید. در این مقاله می خواهیم درباره نحوه شستن انژکتور و اهمیت این فرایند صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

اگر در زمینه شستن انژکتور و سرویس و تعمیرات خودرو احتیاج به مشاوره و خدمات دارید، به وسیله صفحه خدمات خودرو در محل سایت خبرنگاران و یا شماره 1471 می توانید درخواست خود را ثبت کنید و سپس با متخصصان مشورت نمایید.

نکات کلیدی

 • با تمیز کردن منظم سیستم انژکتور سوخت می توانید مانع از آسیب رساندن رسوبات به کل مکانیسم شوید و از تعویض پرهزینه قطعات جلوگیری کنید.
 • که کثیفی انژکتورها به احتراق ضعیف و اتلاف همه جانبه قدرت در سیستم خودرو منتهی می شوند.
 • قبل از آغاز به تمیز کردن، باید لباس مناسب بپوشید. با این که روی موتور خنک کار می کنید اما برای جلوگیری از بروز خطرات بهتر است لباس آستین بلند و شلوار ضخیم بپوشید.

برترین روش برای شستشوی انژکتورهای سوخت ماشین

یکی از برترین و ساده ترین روش های شستشوی انژکتور استفاده از کیت های تمیزنماینده است. این کیت ها تمام وسایل مورد احتیاج برای شستن انژکتور را فراهم می نمایند. با استفاده از این کیت ها می توانید در زمان و هزینه های خود صرفه جویی کنید.

برای شستشوی انژکتور استفاده از ابزار و تجهیزات زیر اهمیت زیادی دارد.

 • دستکش نیتریل برای محافظت کامل از دست های شما
 • عینک ایمنی
 • ماسک صورت برای تصفیه بخارها و بوها
 • پیراهن آستین بلند برای ایمنی بازوهای شما
 • ست آچار
 • کیت شستشوی انژکتور سوخت.

حتما برای شستن انژکتور در پی کیتی باشید که با نوع وسیله نقلیه شما سازگار باشد. دستورالعمل های روی بسته بندی را بخوانید یا از متخصص هدایت بخواهید.

تعمیر خودرو را به کارشناسان خبره خبرنگاران بسپارید.

 • شارژ گاز کولر ماشین
 • تعویض روغن، فیلتر، لنت، شمع و وایر خودرو
 • خدمات مکانیکی ماشین
 • صافکاری و نقاشی، جوش پلاستیکی سپر
 • برق و باتری خودرو
 • تعمیر موتور سیکلت و برطرف خرابی ها

تعمیرات تخصصی خودرو با تیم خبرنگاران

تعمیر خودرو را به کارشناسان خبره خبرنگاران بسپارید.

 • شارژ گاز کولر ماشین
 • تعویض روغن، فیلتر، لنت، شمع و وایر خودرو
 • خدمات مکانیکی ماشین
 • صافکاری و نقاشی، جوش پلاستیکی سپر
 • برق و باتری خودرو
 • تعمیر موتور سیکلت و برطرف خرابی ها

تعمیرات تخصصی خودرو با تیم خبرنگاران

چرا شستن انژکتور خودرو مهم است؟

اهمیت شستن انژکتور را وقتی درک می کنیم که با نقص فنی خودرو روبرو شویم. اگر انژکتورهای سوخت خودرو کثیف یا مسدود شوند موتور بازدهی مطلوب ندارد. در این شرایط انژکتورهای سوخت نمی توانند به درستی پاشش سوخت را انجام دهند.

اینجاست که کثیفی انژکتورها به احتراق ضعیف و اتلاف همه جانبه قدرت در سیستم خودرو منتهی می شوند. بنابراین با تمیز کردن منظم سیستم انژکتور سوخت می توانید مانع از آسیب رساندن رسوبات به کل مکانیسم شوید و از تعویض پرهزینه قطعات جلوگیری کنید.

نحوه شستشوی انژکتور خودرو

برای شستشوی سوزن انژکتور موتور خودرو دو روش مختلف پیشنهاد می گردد. در اولین روش که برای افراد مبتدی آسان تر است، شستشوی انژکتور درون ماشین انجام می گردد و احتیاجی به خارج کردن انژکتور از وسیله نقلیه نیست.

روش دوم احتیاج به مهارت بیشتری دارد و کمی وقت گیرتر است. در این فرایند انژکتور باید از خودرو خارج گردد و شستشو یا تعویض قطعات روی آن انجام گیرد. حال این سوال پیش می آید که برترین راه شستن انژکتور خودرو چیست؟ در ادامه هر دو روش را مورد آنالیز قرار می دهیم.

1. شستشوی انژکتور در حد ابتدایی و داخل خودرو

اگر با قطعات خودرو آشنا نیستید، بهتر است شستشوی انژکتور سوخت را داخل خودرو انجام دهید. از آنجایی که در این روش تمیز کردن انژکتور بنزین خودرو، احتیاجی به جدا کردن انژکتور نیست قطعا هر کسی می تواند آن را به راحتی انجام دهد. برای آغاز شستن انژکتور مراحل زیر را دنبال کنید.

● آماده سازی قبل از شستشوی سوزن انژکتور

قبل از آغاز به تمیز کردن، باید لباس مناسب بپوشید. با این که روی موتور خنک کار می کنید اما برای جلوگیری از بروز خطرات بهتر است لباس آستین بلند و شلوار ضخیم بپوشید.

در مرحله بعد باید تصمیم بگیرید که شستن انژکتور را کجا انجام دهید. از آنجایی که از حلال های پاک نماینده استفاده می کنید بهتر است منطقه ای با تهویه مناسب مانند گاراژ را انتخاب کنید. تدارک فضایی برای چیدمان و در دسترس بودن ابزار می تواند این فرایند را تسریع کند.

● انژکتورهای سوخت را پیدا کنید

اگر اولین بار است که انژکتورهای سوخت را تمیز می کنید شاید ندانید کجا قرار دارند. بسته به نوع خودرو و مدل آن، می توان انژکتورها را در طرح بندی های مختلف زیر کاپوت پیدا کرد. با این حال اگر مطمئن نیستید قبل از اقدام به شستن انژکتور دفترچه راهنمای خودرو خود را آنالیز کنید.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو!

● پمپ سوخت را از انژکتورها جدا کنید

در این مرحله از فرایند شستشوی سوزن انژکتور پمپ سوخت را کنار موتور قرار دهید و انژکتورهای سوخت را به آرامی بکشید تا از پمپ جدا شوند. سپس لوله برگشت سوخت به پمپ سوخت را وصل کنید تا هنگام تمیز کردن، گاز به باک برگردد.

● رگلاتور فشار را جدا کنید

رگلاتور فشار و لوله خلاء را پیدا کنید و به آرامی بکشید تا جدا شوند.

● کیت شستشوی انژکتور را به پورت سوخت وصل کنید

پورت سوخت را پیدا کنید. سپس دستورالعمل های کیت شستشو را برای اتصال شلنگ و پورت دنبال کنید. در این مرحله می توانید از اسپری انژکتورشو هم بهره ببرید. برای شستشوی انژکتور با اسپری احتیاجی به خارج کرد انژکتور از خودرو نیست.

این روش شاید ساده ترین راه برای شستشوی انژکتور است و قطعا تآثیر صد درصد ندارد. اما اگر از اسپری به صورت منظم و دوره ای بهره ببرید بعد از مدتی متوجه اثر آن روی عملکرد خودروی خود خواهید شد.

قبل از شستشوی انژکتور با اسپری باید دوده ها را با پارچه نمناک تمیز کنید. سپس اسپری را در فاصله 10 تا 15 سانتی متری انژکتور اسپری نمایید. برای نتیجه بهتر 10 دقیقه صبر کنید. سپس محل را با دستمال تمیز کاملا خشک کنید.

این کار باید هر سه ماه یکبار انجام گردد و در خرید اسپری هم دقت کنید. استفاده از اسپری نامرغوب و بی کیفیت باعث آسیب تماشا موتور خودروی شما خواهد شد.

شستشوی انژکتور با تینر از جمله روش های امتحان شده ای است که بسیاری از مکانیک ها آن را به کار می گیرند. البته برای استفاده از تینر محدودیت هایی هم وجود دارد. برای مثال در ماشین هایی مانند پراید، آردی، وانت مزدا و خودروهای دارای باک آهنی این روش برای شستن انژکتور توصیه نمی گردد.

تعمیرات تخصصی خودرو با تیم حرفه ای خبرنگاران

● درپوش باک بنزین را بردارید

برداشتن باک بنزین از افزایش بیش از حد فشار جلوگیری می نماید.

● موتور ماشین خود را روشن کنید

ماشین خود را روشن کنید و منتظر بمانید تا محلول تمیز نماینده تمام گردد. این فرایند معمولاً 5-10 دقیقه طول می کشد.

● کیت شستشو را جدا کنید

در این مرحله از فرایند شستن انژکتور کیت شستشو را از ماشین جدا نموده و رگلاتور فشار و پمپ سوخت را دوباره وصل کنید.

● ماشین خود را روشن کنید

بعد از انجام کارهایی که گفتیم ماشین شما به خوبی کار می نماید. چنانچه مطمئن هستید شستشوی رگلاتور را با موفقیت انجام داده اید اما خودروی شما همچنان عملکرد غیر عادی دارد بهتر است با مکانیک حرفه ای مشورت کنید.

2. شستشوی انژکتور در حد پیشرفته و بیرون از خودرو

اگر روش اول شستن انژکتور کارساز نبود می توانید انژکتورهای سوخت را به طور کامل خارج کنید و خودتان آنها را شستشو دهید. برای مثال در شستشوی انژکتور با دستگاه التراسونیک هدف اصلی شستشوی سوزن انژکتور است.

در این روش ابتدا باید سوزن های انژکتور را از روی ریل سوخت باز کنید. سپس آن ها را روی دستگاه التراسونیک محکم نمایید. این دستگاه با ایجاد امواج ماوراء صوت و لرزش هایی در سوزن ها به جدا و حل شدن رسوبات انژکتور یاری می نماید.

برای شستن انژکتور مراحل زیر را دنبال کنید.

 • همانند روش اول ابتدا باید فشار سوخت را با روشن کردن موتور در حالی که پمپ بنزین قطع است تخلیه کنید. فرآیند جداسازی انژکتورها بسته به نوع و مدل خودرو فرق دارد. بنابراین بهتر است برای اطمینان از روش درست با مکانیک با تجربه مشورت کنید.
 • بعد از جداسازی ایمن انژکتورهای سوخت می توانید آنها را به صورت جداگانه تمیز کنید. برای این کار از برس نرم و پاک نماینده مخصوص استفاده نمایید.
 • برای باز کردن انژکتور سوخت می توانید از جامپر انژکتور سوخت بهره ببرید. در مرحله بعد پاک نماینده را از هر طرف انژکتور سوخت اسپری نمایید.
 • پس از اتمام کار می توانید انژکتورهای سوخت را دوباره وصل کنید. پمپ بنزین را متصل نموده و موتور را مجدداً روشن کنید.

برترین زمان شستن انژکتور سوخت

چه زمانی باید انژکتور را شستشو دهیم؟ برترین زمان برای شستن انژکتورهای سوخت زمانی است که متوجه افت عملکرد یا لرزش موتور می شوید. البته زمانبندی خاصی برای شستشوی انژکتور وجود ندارد و همه چیز به نحوه استفاده شما از خودرو بستگی خواهد داشت.

اگر شستشوی انژکتورها به طور منظم انجام نشوند خاک و زباله به مرور زمان روی آن ها جمع می گردد و باعث خرابی قطعات خواهد شد. اینجاست که خودروی شما دیگر قدرت و توان قبل را نخواهد داشت!

بیشتر بخوانید: سیستم تزریق سوخت موترونیک چیست؟

فواید شستشوی انژکتور

در سیستم تزریق سوخت خودرو سوخت و هوا در موتور با هم ترکیب می شوند. با گذشت زمان، انژکتور سوخت ممکن است با رسوبات سوخت مسدود گردد. این اتفاق باعث کاهش راندمان انژکتور و اندازه سوخت رسانی به موتور می گردد.

همانطور که در بالا اشاره کردیم انجام منظم روش های شستشوی انژکتور تنها راه برای جلوگیری از آسیب های جانبی فاجعه بار است. در ادامه با 3 فایده اصلی شستشوی انژکتور آشنا خواهیم شد.

1. بهبود عملکرد موتور خودرو

موتور خودروی شما به سوخت متکی است. بنابراین مکانیزم تحویل سوخت یا سیستم انژکتور بخش بسیار مهمی از عملکرد کلی خودرو محسوب می گردد. گرفتگی سیستم انژکتور سوخت می تواند منجر به مصرف سوخت ضعیف و عملکرد پایین موتور منجر گردد.

با شستن انژکتور، سوخت تمیزتر به سمت موتور جریان پیدا می نماید و در حین رانندگی به اندازه دلخواه تزریق می گردد. این امر به احتراق کارآمدتر و به کارکرد نرم تر موتور یاری می نماید. اگر شستن انژکتور و سیستم سوخت به طور دوره ای انجام نگردد، موتور به مرور کارایی خود را از دست می دهد.

2. افزایش عمر انژکتور سوخت

همانطور که رسوبات عملکرد و مصرف سوخت خودرو را مختل می نمایند روی سیستم انژکتور هم تأثیر می گذارند. انژکتور سوخت مکانیزمی متحرک است که برای کنترل جریان سوخت بازوبسته می گردد.

زمانی که رسوبات کربن در طول زمان ایجاد می شوند در مسیر مکانیسم قرار می گیرند و باعث آسیب می شوند. با تمیز کردن منظم سیستم انژکتور سوخت می توانید از آسیب رساندن رسوبات به کل مکانیسم جلوگیری کنید و در هزینه های بعدی نیز صرفه جویی نمایید.

3.کاهش مصرف سوخت

با شستشوی منظم انژکتورها به مصرف بهینه سوخت خودروی خود یاری می کنید. زمانی که احتراق به طور کامل انجام گیرد احتیاجی به گاز دادن بیش از حد نیست و سوخت کمتری مصرف می گردد. بنابراین کاهش مصرف سوخت یکی از بزرگ ترین فواید شستشوی انژکتور به شمار می آید و به بهبود عملکرد موتور احتراق داخلی یاری می نماید.

هزینه شستشوی انژکتور خودرو

قیمت شستشوی انژکتور خودروهای داخلی متغیر است و به مدل ماشین بستگی دارد. برای مثال در حال حاضر هزینه شستشوی سوزن انژکتور پراید بین 190 تا 240 هزار تومان متغیر است. همین هزینه برای ال90 و دنا بین 220 تا 250 هزار تومان تخمین زده می گردد.

جمع بندی

شستن انژکتور خودرو از جمله کارهایی است که به دانش و مهارت فنی احتیاج دارد. این پمپ های به ظاهر کوچک نقش بسیار پر رنگی در عملکرد خودرو دارند. به طوری که به محض بروز مشکل، شاید نتوانید وسیله نقلیه خود را روشن کنید.

برای دفعه بعد که مجبور به شستن انژکتور خواهید شد، نکات این مقاله را به خاطر بسپارید. شاید این کار آسانی نباشد اما قطعا ارزش وقت گذاشتن را دارد!

سوالات متداول

آیا شستن انژکتور سوخت خودرو لازم است؟

اگرچه بیشتر مکانیک ها می گویند تا زمانی که علائم قابل مشاهده ای از کثیف بودن انژکتورها وجود ندارد شستن آن ها ضروری نیست، اما بهتر است انژکتورهای خودروی خود را تا آنجا که ممکن است تمیز نگه دارید تا از عملکرد ایمن تر ماشین خود مطمئن باشید.

آیا می توانم انژکتورهای سوخت خودرو را شخصا تمیز کنم؟

زمانی که انژکتور سوخت مسدود گردد برای برطرف مشکل باید آن را شستشو دهید. این کار را می توان به مکانیک ماهر سپرد. البته اگر اجزای موتور را می شناسید می توانید خودتان آن را انجام دهید. برای آغاز، بهتر است کیت شستشوی انژکتور سوخت بخرید.

علائم گرفتگی انژکتور سوخت چیست؟

دور آرام نشان دهنده این است که موتور خودروی شما بنزین کافی دریافت نمی نماید. یکی از دلایل عدم دریافت سوخت کافی مسدود شدن انژکتورهای سوخت خودرو است. زمانی که در سرعت کم رانندگی می کنید لرزش وسیله نقلیه خود و صدای برش موتور از نشانه های گرفتگی انژکتور هستند.

آیا شستن انژکتورها کار آسانی است؟

شستشوی انژکتورهای سوخت همواره آسان نیست. اگر عملکرد انژکتور سوخت پس از اضافه کردن مایع پاک نماینده مانند تینر داخل باک بهتر نگردد باید روش دیگری را امتحان کنید. شستشوی انژکتور خارج از خودرو از جمله روش های مؤثری است که به مهارت فنی بالایی احتیاج دارد.

منبع: آچاره
انتشار: 24 دی 1401 بروزرسانی: 24 دی 1401 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 14001

به "آموزش کامل برترین روش شستن انژکتور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش کامل برترین روش شستن انژکتور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید