کمی درباره کانادا بدانیم

به گزارش مجله سایه، کانادا کشوری در قسمت شمالی آمریکای شمالی است. ده استان و سه سرزمین آن از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترش یافته و 9.98 میلیون کیلومتر مربع (3.85 میلیون مایل مربع) را در بر می گیرد و از نظر مساحت دومین کشور بزرگ جهان است. مرز جنوبی و غربی آن با ایالات متحده، با کشش 8،891 کیلومتر (5،525 مایل)، طولانی ترین مرز زمینی دو ملیتی جهان است. پایتخت کانادا اتاوا است و سه بزرگترین کلان شهرهای آن تورنتو، مونترال و ونکوور است.

کمی درباره کانادا بدانیم

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا ارزان هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و آبشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

هزاران سال قبل از استعمار اروپا، بومیان مختلف ساکن کانادا بودند. از قرن شانزدهم میلادی، لشکرکشی های انگلیس و فرانسه کاوش کردند و بعداً در امتداد سواحل آتلانتیک مستقر شدند. در نتیجه درگیری های مسلحانه مختلف، فرانسه تقریباً تمام مستعمرات خود را در سال 1763 در آمریکای شاقتصادی واگذار کرد. در سال 1867، با اتحادیه سه مستعمره آمریکای شاقتصادی انگلیس از طریق کنفدراسیون، کانادا به عنوان سلطه فدرال چهار استان تشکیل شد. این امر جمع آوری استانها و سرزمینها و فرایند افزایش خودمختاری از انگلستان را آغاز کرد. این استقلال گسترده در اساسنامه وست مینستر در سال 1931 برجسته شد و با قانون کانادا در سال 1982 به اوج خود رسید، که موجب قطع آثار وابستگی قانونی به مجلس انگلیس شد. کانادا یک دموکراسی مجلسی و یک پادشاهی مشروطه در سنت وست مینستر است، دارای یک پادشاه و نخست وزیر است که به عنوان رئیس کابینه و رئیس دولت خدمت می کند. این کشور یک قلمرو در کشورهای مشترک المنافع، عضو فرانکفونی و رسماً دو زبانه در سطح فدرال است. این رتبه در بالاترین سنجش های بین المللی در مورد شفافیت دولت، آزادی های مدنی، کیفیت زندگی، آزادی اقتصادی و آموزش قرار گرفته است. این کشور یکی از متنوع ترین و چند فرهنگی ترین ملت های جهان است که محصول مهاجرت گسترده از بسیاری از کشورهای دیگر است. روابط طولانی و پیچیده کانادا با ایالات متحده تأثیر بسزایی در اقتصاد و فرهنگ آن داشته است. کانادا که یک کشور توسعه یافته است، هفدهمین بالاترین درآمد اسمی سرانه در سطح جهان و همچنین سیزدهم بالاترین رتبه در شاخص توسعه انسانی را دارد. اقتصاد پیشرفته آن دهمین اقتصاد بزرگ در جهان است که عمدتا به منابع طبیعی فراوان و شبکه های تجارت بین المللی بسیار پیشرفته متکی است. کانادا بخشی از چندین نهاد یا گروه مهم بین المللی و بین دولتی از جمله سازمان ملل، ناتو، جی 7، گروه ده، جی 20، توافق نامه ایالات متحده - مکزیک - کانادا و مجمع همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه است.

انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 4846

به "کمی درباره کانادا بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمی درباره کانادا بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید