طرح ساماندهی بچه ها کار و دستورالعمل مراکز پرتو بررسی شد

به گزارش مجله سایه، در یکصد و سی و چهارمین جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران طرح ساماندهی بچه ها کار و دستورالعمل مراکز پرتو بررسی شد

طرح ساماندهی بچه ها کار و دستورالعمل مراکز پرتو بررسی شد

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران به نقل از معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، یکصد و سی و چهارمین جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی امروز با موضوع معرفی طرح ساماندهی بچه ها کار و دستورالعمل مراکز پرتو، با حضور محمد جواد حق شناس، رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا، و الهام فخاری، حسن خلیل آبادی و حجت نظری از اعضای این کمیسیون و دکتر وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی کشور، امین شاهرخی، مدیر کل بهزیستی استان تهران و سعید آرام، مدیر بهزیستی شهر تهران در تالار شیبانی شورای شهر تهران برگزار شد.

در این جلسه دکتر قبادی دانا، رئیس محترم سازمان بهزیستی کشور ضمن تشریح اقدامات سازمان بهزیستی در مورد بچه ها کار، به بحث آیین نامه حمایت اجتماعی در این زمینه پرداخت. او با اشاره به بیشترین فراوانی بچه ها شناسایی شده در شهر تهران، افزود: در طرح ساماندهی سال 98 حدود 80 درصد بچه ها خیابانی شناسایی شدند.

وی در ادامه بزرگترین معضل بر سر راه اجرای این طرح را عدم داشتن مدارک هویتی بچه ها کار، عدم همکاری اداره اتباع در این زمینه و همچنین کمبود منابع به منظور توانمندسازی دانست، و همچنین عدم وجود برنامه جامع، جهت آگاه سازی و اطلاع رسانی برشمرد. وی خواستار همکاری هر چه بیشتر سایر دستگاه های مرتبط در این زمینه شد.

در ادامه امین شاهرخی، مدیرکل بهزیستی استان تهران در تشریح فرآیند جمع آوری بچه ها کار، نگاه سازمان را در طرح جدید، با رویکرد دوستدار کودک، خانواده محور و حمایتی دانست.

حجت نظری، عضو کمیسون فرهنگی و اجتماعی شورا نیز ضمن اشاره به پیگیری و هماهنگی مدیریت شهری و سازمان بهزیستی بر حضور بیشتر سازمان های مردم نهاد در این زمینه، به چالش های این نهاد های مردمی و اجتماعی اشاره کرد، و افزود: بعضاً نگاه ها به این نهاد ها اجتماعی نیست. وی همچنین گفت، یکی از اتفاقات خوبی که در این نهاد ها رقم خورده است، این است که بچه ها در محیط زندگی خودشان توانمند سازی می شوند. او همچنین شرایط بد اقتصادی را باعث تغییر اولویت های دستگاه های زی ربط دانست و خواستار این شد که در تعامل با یکدیگر بخش مردمی را فعال تر شود.

در ادامه این جلسه، الهام فخاری ضمن مخالفت با رفتار ها و رویداد هایی که در سال 96 در این زمینه به وجود آمد، با اشاره به مخالفت شورای پنجم با برخورد ضربتی در موضوع بچه ها کار، رویکرد مدیریت شهری و سازمان بهزیستی در این زمینه را مشترک دانست.

وی با اشاره به تلاش های بهزیستی در جمع آوری بچه ها کار، الحاق مدیریت شهری پس از جمع آوری بچه ها کار را رویه ای نادرست دانست که باید اصلاح شود.

رئیس کمیته اجتماعی در همین حال با اشاره به بحث احراز هویت در جمع آوری جامع آماری صحیح در این زمینه، با سوال در مورد زمانبندی و گروه سنی بچه ها هدف در این طرح، به لزوم ارتباط آن با مراکز پرتو، و حمایت مدیریت شهری به صورت کامل از آن خبر داد.

حسن خلیل آبادی، عضو دیگر کمیسیون فرهنگی در این جلسه با اشاره به آسیب های اجتماعی که بچه ها کار جزئی از آن هستند را یکی از بحران های اساسی کشور دانست.

او در ادامه افزود: نگاه علمی نسبت به آن وجود ندارد، در حالیکه نیاز به برنامه ریزی و نظارت فراوان دارد.

وی در ادامه به بها دادن و پرداختن به انسان های دغدغه مند و متخصص در بهزیستی و همچنین مشارکت دادن مردم در این زمینه برای حل مسئله بچه ها کار را از اصلی ترین راه چاره ها دانست؛ و از حمایت های مدیریت شهری با تمام توان خبر داد.

در انتها جلسه، محمد جواد حق شناس با اشاره به زبان مشترک مدیریت شهری و سازمان بهزیستی گفت: طرح مورد نظر ابتدا باید در حوزه کارشناسی کمیته اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد که نیاز به زمان دارد، تا بتوانیم در این خصوص به این جمع بندی برسیم. در جلسه آینده از اداره اتباع هم باید دعوت شود، تا بحث هویت بچه ها کار مورد بررسی بیشتر قرار گیرد؛ و انتظار. شهروندان این است که با این معضل رو به رو نشوند.

همچنین وی افزود: در جلسه آینده از اداره اتباع هم باید دعوت شود؛ و فارغ از تابعیت بچه ها کار، باید نظرات نهاد های ذی ربط شنیده شود. همچنین این نهاد ها با سازمان های مردم نهاد باید هماهنگ شوند، که این کار بر عهده آقای حجت نظری است.

وی در ادامه گفت: در مورد حضور پلیس در این زمینه به ضرورت نرسیده ام، و نهاد بالا دست در این مورد فرمانداری است. حق شناس یک هفته را برای بررسی این طرح در کمیسیون و کمیته ها کافی دانست، و گفت، در جلسه آینده این طرح جمع بندی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 4033

به "طرح ساماندهی بچه ها کار و دستورالعمل مراکز پرتو بررسی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح ساماندهی بچه ها کار و دستورالعمل مراکز پرتو بررسی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید