ترویج اقدامات داوطلبانه شهروندی برای شهرداری تهران یک الزام است

به گزارش مجله سایه، یک عضو شورای شهر تهران تاکید نمود: ترویج و بازنمایی اقدامات داوطلبانه شهروندی در طول سال برای شهرداری تهران یک الزام است.

ترویج اقدامات داوطلبانه شهروندی برای شهرداری تهران یک الزام است

به گزارش مجله سایه، حجت نظری در نطق پیش از دستور خود به مناسبت روز جهانی کار داوطلبانه بر ضرورت توجه به این امر و بهره گیری از مشارکت اجتماعی شهروندان تاکید نمود و گفت: بهره مندی از مشارکت شهروندان در قالب کار داوطلبانه نه تنها واگذاری مسئولیت ها و وظایف اصلی شهرداری به شهروندان نیست بلکه یک درخواست شجاعانه و بزرگ برای دعوت و حضور فعال مردم در مجموعه برنامه های مدیریت شهری است؛ حضوری که مهم ترین خروجی آن را می توان نظارت همگانی شهروندان بر فعالیت های مدیریت شهری دانست.

وی ادامه داد: وقتی به تاثیر حضور شهروندان در برنامه ها ایمان داشته باشیم و این حضور از برنامه ریزی تا اجرا را شامل گردد، این بدان معناست که آن میزان شفافیت را در تمامی ساحات داریم بگونه ای که آماده ایم شهروندان نیز در کنارمان برای مدیریت شهر حضور داشته باشند و این حضور نه حضوری نمایشی که بی شک حضوری فعال و موثر خواهد بود. حرکت در مسیر کار داوطلبانه نشان دهنده آن است که مدیریت شهری، به سطحی از رشد و بلوغ رسیده است که آماده پذیرش حضور همه جانبه و همیشگی شهروندان به صورت داوطلبان فردی و یا گروهی در حوزه مدیریت شهری است.

رئیس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران اضافه کرد: یکی از مهم ترین بسترهای بروز و نمایش مشارکت داوطلبانه شهروندان، سازمان های مردم نهاد هستند. سازمان های مردم نهاد به عنوان گروه هایی مردمی، غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی می توانند و البته تاکنون نیز توانسته اند تحولات بسیار خوبی را رقم بزنند. اعتماد به توانمندی های سازمان های مردم نهاد و ایجاد بستر مناسب برای نقش آفرینی آنها، ما را در شهر تهران به موفقیت های ارزشمندی خواهد رساند. بسکمک از این تشکل های غیردولتی سال هاست که تهران را بخشی از زندگانی خویش می دانند و شبانه روز درحال خدمت به این شهر و شهروندان هستند.

این عضو شورای شهر تهران ضمن تشکر از تمام کنشگران مدنی که تاکنون پرچمدار اصلی و به حق کار داوطلبانه بوده اند،گفت: من و همکارانم نیز در ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران، در کوشش هستیم هرچه بیشتر بسترهای مورد احتیاج حضور این تشکل ها را در شهر فراهم سازیم چراکه معتقدیم سمن ها می توانند در انجام برنامه ها و رسیدن به اهداف، اثری مهم داشته باشند و به ما کمک رسانند.

نظری تاکید نمود: سازمان های مردم نهاد بازوان مشورتی و فعالیتی شورای شهر تهران محسوب می شوند و باید اجازه دهیم به منظور اشاعه فرهنگ شریف کارداوطلبانه و فعالیت های مشارکت مردمی، بتوانند گزارش اقدامات، فعالیت ها و رصد وضعیت شهر را به صورت موضوعی در صحن علنی پارلمان شهری و به طور مستمر در کمیسیون های شورا مطرح نمایند تا حرکتی همه جانبه را در راستای برطرف مسائل شهری ببینیم و از این رهگذر فاصله شهروندان و مدیریت شهری را هر روز کم و کمتر کنیم.

وی اضافه کرد: امیدوارم این اقدام ارزشمند و مبارک به زودی در صحن علنی شورا و کمیسیون های تخصصی اتفاق بیفتد. نقش ویژه نظارتی در حمایت از کار داوطلبانه شهری وجود دارد؛ چه این کار داوطلبانه به وسیله سازمان های مردم نهاد باشد و چه فردی و توسط یک یا چند تن از شهروندان مان. این نقش نظارتی ویژه توام با ایفای نقش هایی دیگر چون نقش مشورتی، تصمیم سازی، مطالبه گری یا اجرایی است. ما باید به این سمت حرکت و هرچه زودتر اهمیت و نقش این مهم را درک کنیم. مسلما توفیقات بیشتری نصیب شهرمان خواهد شد.

وی ادامه داد: بخشی مهم از کار داوطلبانه شهری، ورای وظایف مجموعه مدیریت شهری خواهد بود؛ وظایفی که اگر نهاد بزرگ مدیریت شهری فعلی را چندین برابر هم کنیم، باز هم نمی توان آن ها را پوشش داد چراکه مدیریت شهری با این مقیاس ها، احتیاجمند حضور فعال تمامی شهروندانش خواهد بود تا بتواند به اهداف خویش دست پیدا کند. ما باید اعتراف کنیم که بدون نقش آفرینی فعال مردم نمی توانیم شهرمان را به خوبی اداره کنیم.

این عضو شورای شهر تهران تاکید نمود: در امر مشارکت مردمی باید تنها بسترهای اولیه را فراهم کرد و خود این مردم هستند که پیش خواهند رفت. شاید بهتر است بگویم بسترهای اولیه نیز تنها در احصا و معرفی زمینه هایی است که زندگی شهری مان احتیاج به مشارکت شهروندانش دارد. اگر شهروندان ما احساس نمایند که حیات شهری شان به نقش آفرینی های مشارکتی احتیاجمند است، تصاویری زیبا و به یاد ماندنی خلق خواهند کرد و همه ما بارها از مردم از این دست تصاویر مشاهده نموده ایم.

وی اضافه کرد: فراهم سازی این بسترهای اولیه توسط مدیریت شهری قطعا،با کمک گری رسانه ها در معرفی این بسترها و زمینه ها به شهروندان تکمیل می گردد و من امیدوارم آقای پیروز حناچی شهردار تهران - که در برنامه ها همچنین سوگند خود در صحن شورا، به ضرورت مشارکت مردم تاکید داشت، اقداماتی موثر را در این حوزه انجام دهد.

نظری ادامه داد: افزایش اعتماد شهروندان به مدیریت شهری و ارتقای حس مسئولیت همگانی، انطباق بیش از پیش برنامه های شهری با مطالبات شهروندان و از همه مهم تر، ایجاد حس بیشتر تعلق و هویت به شهر همه و همه از آثار و برکات رشد و گسترش کار داوطلبانه در شهر است.

وی اضافه کرد: مرور یافته های جهانی کار داوطلبانه در مجموعه های شهری نیز نشان می دهد که شهرها پس از این دست اقدامات، نشاط و سرزندگی بیشتری داشته و شهروندان احساس بهتری را نسبت به شهر و مدیران آن بیان نموده اند و این قدرت بی بدیل کار داوطلبانه شهری را می رساند. شهروندانی که شهر را از خود بدانند، برای رشد و پیشرفت آن آماده اند و حاضرند هر قدمی که ممکن باشد را بردارند.

نظری در سرانجام تاکید نمود: از همکارانم خواهشمندم که در کمیسیون ها و کمیته های مختلف، برای موضوع کار داوطلبانه وقت بگذارند تا هرچه بیشتر بتوانیم تهرانی با نشاط را نظاره گر باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 114

به "ترویج اقدامات داوطلبانه شهروندی برای شهرداری تهران یک الزام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترویج اقدامات داوطلبانه شهروندی برای شهرداری تهران یک الزام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید