اگر ارز برای واردات هست چرا آن را به تولیدکنندگان داخلی نمی دهند؟

به گزارش مجله سایه، سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر گفت: ابهامات مربوط به ترخیص اخیر 300 هزار حلقه تایر از گمرکها مربوط به کیفیت آن ها نیست. در این رابطه گلایه ما این است که اگر ارز برای واردات این تایرها وجود دارد، چرا به تولیدکنندگان داخلی داده نمی شود تا همین نوع تایر را با بخش کوچکی از این ارز تولید کنند.

اگر ارز برای واردات هست چرا آن را به تولیدکنندگان داخلی نمی دهند؟

مصطفی تنها در گفت وگو با مجله سایه، اظهار کرد: رسوب بیش از 300 هزار حلقه تایر سنگین در گمرکها به این دلیل نبود که فاقد کیفیت هستند بلکه این تایرها در گمرک انباشت شده بودند؛ چراکه از مبدا حرکت کرده بودند، در حالیکه هنوز خریداری نشده بودند و بدون اینکه گشایش اعتبار شده و پولی برای آن ها پرداخت شود، وارد شده و به گمرک رسیده بودند. اکنون مجوز و تخصیص ارز برایشان شده که ترخیص شوند.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ادامه داد: این تعداد حلقه لاستیک در حدود 25 درصد نیاز یک سال کشور است. در حال حاضر به اندازه کافی در انبارهای کشور برای امسال تایر موجود است و نیاز به واردات تایر سنگین نبوده است. گلایه ما این است در حالی که ادعا می شود که ارز برای طرح های توسعه ای این صنعت که بتوان همین نوع تایر را در داخل تولید کرد، وجود ندارد، به واردات آن اختصاص داده شده است.

وی با بیان اینکه واردات این تایرها با ارز دولتی ثبت سفارش شده است، گفت: گلایه این است در شرایطی که کشور در شرایط اضطرار هم نیست، اگر ارز هست چرا به تولیدکننده داده نمی شود که همین نوع تایر را تولید کند!؟ اگر حداقل بخش بسیار کوچکی از این ارز را به کارخانه ها تخصیص داده بودند، آن ها فعال شده بودند؛ چراکه طرح ساخت این کارخانه ها نیمه کاره مانده و معطل ارز هستند تا بتوانند در فاصله چند ماه، تولید داشته و به بازار عرضه کنند.

تنها در مورد استاندارد تایرهای وارداتی گفت: طبق روالی که استاندارد دارد مسئله ای نداشته اند اما قرار بوده است که از ابتدای آبان ماه، استانداردهای کنار گذاشته شده، مجددا برقرار شوند اما اطلاع ندارم که این تایرهای ترخیص شده با همان استاندارد سابق آمده اند، یا طبق استانداردهای جدید ترخیص شده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 1518

به "اگر ارز برای واردات هست چرا آن را به تولیدکنندگان داخلی نمی دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر ارز برای واردات هست چرا آن را به تولیدکنندگان داخلی نمی دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید