اعطای سند مسافرت به مهاجرین افغانستانی فاقد مدرک در ایران

به گزارش مجله سایه، ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه ای از احتمال اعطای سند مسافرت به مهاجرین افغانستانی فاقد مدرک مقیم ایران اطلاع داد.

اعطای سند مسافرت به مهاجرین افغانستانی فاقد مدرک در ایران

اگر علاقمند به سفر با بهترین قیمت تور کانادا تابستان 99 هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه ای اعلام نمود که اعطای سند مسافرت به مهاجرین افغانستانی در ایران در پیش نویس طرح تفاهمنامه افغانستانی های فاقد مدرک مقیم جمهوری اسلامی پیش بینی شده و قرار است بین دولت های کابل و تهران به امضا برسد.

سند مسافرت به نوعی جایگزینی برای گذرنامه است و بر اساس کنوانسیون 1951 ژنو، بر اساس این سند، شخص پناهنده اجازه ورود و خروج از کشور را در مدت محدود دارد.

در بیانیه معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان آمده است: در این جلسه تصمیم گرفته شد تا مطابق با قانون ثبت احوال افغانستان و بر اساس فرمی که از طرف اداره ثبت احوال این کشور به نمایندگی های خارج از افغانستان توزیع می گردد، هویت متقاضیان سند مسافرت تثبیت گردد.

همچنین این سند براى متقاضیان مطابق با ضمیمه شماره 5 قانون پاسپورت افغانستان صادر خواهد شد.

بر اساس این بیانیه، در صورتی که مشخصات و اطلاعات ارائه شده توسط متقاضی سند مسافرت به اداره ثبت احوال افغانستان، ثابت گردد که خلاف واقع بوده است، سند توزیع شده پس گرفته خواهد شد.

وزارتخانه های کشور، خارجه و دارایی افغانستان موظف شدند تا سند مسافرتی را با در نظر دریافت تخفیف برای مهاجرین و پس از معین قیمت به رئیس جمهور این کشور پیشنهاد نمایند.

بیانیه اضافه کرد که ادارات مربوطه سند مسافرت را باید بر اساس معیارهای معین شده در قانون طراحی نمایند.

این نشست با حضور مقامات وزارتخانه های کشور، مهاجرین، دادگستری، دارایی و امور خارجه افغانستان برگزار گردید.

لازم به ذکر است در حال حاضر بیش از سه میلیون مهاجر افغانستانی در ایران زندگی می نمایند که حدود یک میلیون از آنها فاقد مدارک قانونی در ایران هستند.

.

منبع: تسنیم
انتشار: 2 اسفند 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1398 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 2372

به "اعطای سند مسافرت به مهاجرین افغانستانی فاقد مدرک در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای سند مسافرت به مهاجرین افغانستانی فاقد مدرک در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید